pētersīļi
Foto: Shutterstock
Tagad, kad garšaugu dobes ir pilnas ar zaļumiem, arī pētersīļus varam izmantot ikdienas maltītēm krietni vien vairāk, nekā tikai uzliekot pa zariņam kā dekoru rasolam. Ja nu ir gadījies tā, ka smaržīgais augs ir atlicis pārpārēm, no tā var pagatavot ne tikai garšīgus salātus, bet arī izejvielas vēlākam – mājās vienkārši var uztaisīt savu sauso pētersīļu garšvielu, bagātīgu pesto, kuru pievienot makaroniem, vai sasaldēt tā lapiņas, lai izmantotu zupās visu cauru gadu.

Saldēti pētersīļi

Foto: Shutterstock

Par garšaugu sasaldēšanu ziemai ir noderīgi atgādināt tik ilgi, kamēr tas tiešām tiek izdarīts. Tas attiecas arī uz pētersīļiem – lai zupā zaļās lapiņas varētu baudīt arī gada vēsākajos mēnešos, tos var sasaldēt trīs paņēmienos – svaigus ūdenī vai bez tā, eļļā un izkausētā sviestā.

Ja pētersīļus saldē tāpat, vislabāk tos saldēt sadalītus nelielās lapiņās un nosusinātus. Tos var sabērt plastmasas trauciņā un vienkārši likt saldētavā. Vēl viens variants – pētersīļus ar nazi nedaudz sasmalcināt, sabērt ledus trauciņā, un pārliet ar pavisam nedaudz ūdens.

Bet eļļā un izkausētā sviestā pētersīļus saldē ledus trauciņos, lai katra porcija iegūtu formu. Dara tieši tāpat kā ar ūdeni – sasmalcinātus pētersīļus ber ledus trauciņā, un pārlej vai nu ar olīveļļu, vai izkausētu sviestu. Šos garšaugu kubiņus pēc tam var izmantot gatavojot mērces, cepot dārzeņus vai gaļu uz pannas, kā arī pievienot zupai, katliņā apcepot, piemēram, sīpolus.

Pētersīļu sausā garšviela

Foto: Shutterstock

Tā vietā, lai niekotos ar safasētajām sausajām pētersīļu garšvielām, ir vērts pamēģināt tās pagatavot pašam. Viss, kas būs nepieciešams – svaigas pētersīļu lapas un cepeškrāsns ar cepamo pannu. Pēc patikas, pētersīļiem var pievienot arī kādu citu garšaugu, piemēram, baziliku, vai kaltētas paprikas pārslas.

Pētersīļus noskalo, nosusina un to lapiņas izklāj uz cepamās pannas, kas izklāta ar cepamo papīru.Nosusinātos pētersīļus saber uz cepamās pannas, un liek cepeškrāsnī, kas uzkarsēta uz zemāko iespējamo temperatūru (aptuveni 100oC). Žāvējot pētersīļus zemākā temperatūrā, tie nesadegs. Ik pa laikam pētersīļus apmaisa, un kad tie ir sausi un kraukšķīgi, ņem laukā. Pētersīļus saberzē un uzglabā noslēgtā stikla burkā.

Pesto no pētersīļiem

Foto: Shutterstock

Vasaras gardums nenoliedzami ir paša gatavots pesto, kas atšķirībā no veikalā nopērkamā, ir daudz krēmīgāks un garšas ziņā izteiksmīgāks. Tradicionāli, pesto gatavo no bazilika, taču receptes arvien spēj pārsteigt, un to var pagatavot pat no dillēm, kaltētiem tomātiem, lakšiem, un arī pētersīļiem. Par pamatu var ņemt jebkuru pesto recepti, un variēt ar sastāvdaļām pēc sirds patikas.

Galvenais, kas jāņem vērā, gatavojot pētersīļu pesto, ir sastāvdaļas, kurām noteikti tajā ir jābūt – cietajam sieram, riekstiem, nedaudz citronu sulai, olīveļļai, sālim un ķiplokiem. Arī ar sastāvdaļu proporcijām drīkst eksperimentēt, kādai porcijai pieliekot vairāk vai mazāk riekstu, siera vai olīveļļas. Viens gan jāatceras – zaļumus izmanto pamatīgi, jo tie ir pesto pamatā. Ja to pagatavo daudz, sasaldē nelielās porcijās, lai varētu baudīt arī ziemā. Par pamatu var ņemt, piemēram, šo recepti.

Libāniešu salāti tabulē

Foto: Shutterstock

Vieni no gardākajiem un eksotiskākajiem salātiem, kuros vienīgie zaļumi ir bagātīgi pievienoti pētersīļi. Libāniešu tabulē gatavo no kvinojas, bulgura vai kviešu graudiem, tomātiem, liela daudzuma pētersīļu, sīpoliem, nedaudz piparmētru lapām, citronu sulas, olīveļļas un garšvielām. Ar tabulē ir tā – jo zaļāks, jo labāk.

Tāpēc jāievēro attiecība divi pret viens – uz paņemto tomātu daudzumu jābūt divtik pētersīļiem. Lai salātus pagatavotu, uzbriedina, piemēram, puskrūzi kviešu graudus divās krūzēs verdoša ūdens, un pēc tam nosusina. Bļodā ber smalkos kubiņos sagrieztus tomātus, tiem pievieno sasmalcinātu sīpolu, sagrieztus pētersīļus, pāris sasmalcinātas piparmētru lapas, sāli, svaigi maltus melnos piparus, viena citrona sulu, un vairākas karotes olīveļļas. Sastāvdaļas apmaisa, pievieno uzbriedinātos graudus, un salāti gatavi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!