1. Sīpolus un garšaugus apcep katliņā – ja zupai pievieno sasmalcinātu sīpolu, ķiploku, puravus un garšaugus, tos, pirms sākts vārīt zupu, apcep sviestā vai pavisam nelielā daudzumā eļļas. Tāpat pievieno arī sagrieztus burkāna gabaliņus, ja tos izmanto zupā. Šādā veidā tiks izveidots aromātisks pamats, kas noteiks zupas garšas notis.
2. Apdomā kārtīgi, cik ilgi katru sastāvdaļu nākas gatavot, līdz tā ir mīksta – ja zupā liec zaļos zirnīšus, tad tos noteikti liksi pēc tam, kad kartupeļi vai burkāni jau būs teju gatavi.
3. Ja vāri buljonu zupai pats, tad atceries to pietiekami ilgi novārīt un pievienot garšvielas. Buljonam ir jābūt dzidram un jāpaspilgtina dārzeņi un gaļa, kas pievienota pēc tam. Bet, ja buljonu nav laika vārīt, rūpīgi apsver to, kādus buljona kubiņus, koncentrēto buljonu vai citu ražojumu izmantosi.
4. Sāli pievieno beigās – ņemot vērā to, ka zupai tiek pievienotas dažādas sastāvdaļas, saldākas un sāļākas, sāli atstāj uz beigām. Piemēram, ja soļankai pievieno olīvas, kas pašas par sevi ir sāļas, tad sāls zupai būs vajadzīgs mazāk vai nebūs vajadzīgs nemaz.
5. Zupu vāri uz lēnas uguns – lai tā vienmērīgi izvārītos un visas sastāvdaļas būtu pietiekami mīkstas, virums jāvāra uz lēnas uguns, lai tas viegli burbuļotu. Pārāk strauji, uz lielas liesmas vārīta zupa nebūs baudāma, jo kartupeļi izšķīdīs pārāk ātri un zupa kļūs miltaina.
6. Dārzeņus griez nelielos gabaliņos – kas attiecas uz zupā liktajiem kartupeļiem, burkāniem, tomātiem, papriku, gaļu un citiem produktiem, tie jāsagriež tik lieli, lai ēdājiem zupas baudīšana nesagādātu grūtības. Tāpēc, griežot sastāvdaļas, jādomā par to, cik liela ir karote. Pārāk sīki gabaliņi zupu padarīs biezu un tumīgu, bet pārāk lieli gabali neļaus tā vienkārši karoti ielikt mutē.
7. Ja zupa padevusies pārāk šķidra, nesteidzies nosmelt šķidrumu. Viens no veidiem, kā nedaudz sabiezināt gatavo zupu – auzu pārslas. Zupai pieber pavisam nedaudz auzu pārslu, kas ātri uzbriedīs un sabiezinās zupu. Tās pievieno pa nelielai porcijai un vēro, kas notiek ar virumu, lai zupa no pārāk šķidras nekļūtu pārāk bieza.
8. Ja zupa sanākusi pārāk bieza vai sāļa, pievieno tai karstu buljonu. Šajā situācijā glābiņš būs verdošā ūdenī izšķīdināti buljona kubiņi. Pievienojot buljonu, jāskatās, lai tas būtu piemērots pašai zupai – dārzeņu zupām dārzeņu buljons, vistas zupām vistas buljons.
Smelies garšīgu iedvesmu no "Tasty.lv" recepšu krājumiem un pagatavo garšīgu zupu pusdienās pats!
Zivju un jūras velšu zupa portugāļu gaumē
Bagātīga zivju un jūras velšu zupa. Pat, ja kāda no jūras veltēm trūks, zupa būs ļoti garda. Zupas garša tikai iegūs, ja izmantotās zivis un jūras veltes būs dažādas.
Puravu zupa ar vistas stilbiņiem
Fantastiski smaržīgā puravu zupas recepte saglabājusies no Viduslaikiem, ko raksturo pievienotās garšvielas - safrāns, kanēlis, muskatrieksta ziedi, krustnagliņas un ingvers. Zupai, protams, netika pievienoti kartupeļi, jo tajā laikā Eiropa kartupeļus vēl nepazina. Ja vēlies, tu vari zupu papildināt arī ar kartupeļiem. Zupai ir ļoti patīkama, svaiga garša, un ingvers kombinācijā ar pipariem tai piešķir nelielu asumiņu.
Vienkāršā vistas zupa ar dārzeņiem un rīsu nūdelēm
Aromātiska vistas zupa ar burkāniem, puraviem, selerijām un rīsu nūdelēm, turklāt no pašu vārīta buljona. Kā teiktu Mārtiņš Rītiņš, kas var būt labāks par šo?
Skābeņu - gaļas zupa ar grūbām
Vienkārši pagatavojama skābeņu - gaļas zupa ar grūbām. Īsta pavasara zupa, ar tik gardajām jaunajām skābenēm. Tiem, kas neēd gaļu, skābeņu zupu var vārīt dārzeņu buljonā.
Pupiņu un lapu kāpostu zupa
Ja ir vēlme atsvaidzināt savu ēdienkarti, tad tradicionālā zupa, kuras sastāvā ir neparastās kale jeb lapu kāposta lapas, būs īstā izvēle. Zaļais kāposts kombinācijā ar pupiņām zupu padarīs krāsainu, bet Parmezāns finālā tai piešķirs nedaudz pikantāku garšu.
Skābu kāpostu zupa ar sēnēm un grūbām
Skābu kāpostu zupa ar sēnēm varbūt būtu jāsauc par sēņu zupu ar skābiem kāpostiem, jo šīs zupas galvenais akcents ir sēnes. Laimīgs, tas, kam saldētavā glabājas pagājušā gada baraviciņas, bet pārējie var izlīdzēties ar šampinjoniem. Zupa vienalga būs garšīga!
Pupiņu zupa ar žāvētām ribiņām
Tradicionālā pupiņu zupa ar žāvētām ribiņām ikdienas ēdienreizei.
Soļanka no trīs veidu gaļas
Soļanka no trīs veidu gaļas - daudz vienkāršāk un ātrāk, nekā izklausās.
Grētas iecienītā biešu zupa
Bloga letpetitpot.lv autore Inga Kalniņa piedalījās BioLoģiski! zupu izaicinājumā, gatavojot savas mazās meitas Grētas mīļāko zupu - biešu zupu.
Dārzeņu zupa ar šķiņķi un rupjmaizes graudziņiem
Dārzeņu zupa ar rupjmaizes grauzdiņiem žāvētas gaļas pavadījumā.
Dzidrais liellopa buljons ar dārzeņiem
Dzidrais liellopa buljons ar dārzeņiem - viegla ikdienas zupa.
Sakņu zupa ar jaunlopa gaļu
Eva Kataja, uztura speciāliste, Kampaņas BioLoģiski.lv ietvaros piekrita uztaisīt bioloģisko zupu, maksimāli daudz izmantojot tieši vietējos Latvijas labumus. Sanāca sakņu zupiņa ar jaunlopa gaļu jeb “visi mājās atrodamie bioloģiski sertificētie produkti vienā katlā”.
Franču sīpolu zupa
Sātīgā Franču sīpolu zupa ar grauzdiņiem un siera cepurīti.
Vistas zupa ar nūdelēm ķīniešu gaumē
Vistas zupa ar nūdelēm – variācija par ķīniešu zupām.