Gaļas sālīšana ar sāls graudiem
Vienkārša sāls pievienošana gaļai panāk to, ka sāls gaļai palīdz saglabāt proteīnu "sulas" – uzkaisot sāli jēlai gaļai, sulas no gaļas miesas tiek "izvilktas". Sāls pēc tam izšķīst, veidojot sālsūdeni, ko gaļa pēc tam uzsūc. Sālīšana ar jūras sāls graudiem vai košera sāli būs piemērota tādai gaļai, kas jau pirms gatavošanas, būdama jēla, ir pietiekami sulīga. Kāpēc šī metode ir labāka par gaļas turēšanu sālsūdenī? Sāls uzkaisīšana neprasa lielas pūles, nesabojās cepešus, jo cūkgaļas āda būs kraukšķīga.
Steikus, jēra karbonādes un cūkgaļas karbonādes iesāla aptuveni uz stundu. Uz 225 gramiem gaļas būs nepieciešama nedaudz mazāk nekā tējkarote sāls. Sāli vienkārši uzkaisa gaļai un ļauj stundu pastāvēt istabas temperatūrā.
Liellopa, jēra un cūkgaļas cepešus iesāla vismaz uz sešām stundām (reizēm pat diennakti, ja cepetis ir apjomīgs), ņemot divas tējkarotes sāls uz katru kilogramu gaļas. Sāli uzkaisa gaļai, kārtīgi, to ieberzējot iegriezumos, un aptin ar pārtikas plēvi. Pēc tam liek ledusskapī.
Arī veselu vistu nepieciešams iesālīt no sešām līdz 24 stundām, uz katru kilogramu vistas svara lietojot divas tējkarotes sāls. Sāli kaisa uz vistas kāju iedobumiem, kā arī zem tās ādas, kas ir virs krūtiņām un kājām. Ar sāli apkaisīto vistu liek traukā, kuru ievieto ledusskapī. Ja vistu sāla ilgāk par 12 stundām, tai aptin pārtikas plēvi.
Vistas stilbiņus un spārniņus, kā arī tītara atgriezumus iesāla, ņemot ēdamkaroti sāls uz kilogramu gaļas. Gaļu atstāj iesālīties uz sešām līdz 24 stundām. Ja gaļai ir āda, sāli kaisa zem tās. Bet, ja ādas nav, sāli vienkārši kaisa uz gaļas. Iesālītos gabaliņus liek ledusskapī, aptinot ar pārtikas plēvi, ja tiek atstāta uz vairāk nekā 12 stundām aukstumā.
Gaļas sālīšana sālsūdenī
Gaļas sālīšana pirms tās gatavošanas sālsūdenī ir lieliski piemērota tādai gaļai, kurai ir "liesie" proteīni. Sālsūdens piešķirs tai mitrumu, garšu, kā arī maina tās proteīnu struktūru, mazinot tās sīkstumu, veidojot "ligzdiņas", kurās uzsūcas ūdens, vēsta Cook's Illustrated. Lai cik dīvaini tas arī neizklausītos, bet sālsūdens tiešām palīdz mīkstināt gaļu.
Sālsūdenim pievieno visparastāko rupjo sāli. Šī paņēmiena priekšrocības – iesālīšana ūdenī aizņem krietni vien mazāk laika, padara vistas krūtiņas un cūkgaļas fileju sulīgāku. Vienīgais trūkums ir tas, ka sālsūdenī noturētie gaļas gabali vairs nebūs tik brūni apcepot, kā arī cepeša āda nebūs kraukšķīga. Iesālīšanai nepieciešams arī liels trauks, jo tajā jāatrod vieta gan sālsūdenim, gan gaļas gabaliņiem.
Veselu vistu (līdz diviem kilogramiem) iesāla sālsūdenī aptuveni stundu. Uz diviem litriem ūdens lieto 110 gramus sāli. Bet divus kilogramus dažādus vistas atgriezumus, piemēram, krūtiņas, kājiņas, ciskas un stilbiņus iesāla tāpat, kā veselo vistu. Vistas filejas gabalus iesāla uz stundu litrā ūdens, kuram pievienoti 55 grami sāls.
Cūkgaļas cepeti, kas ir pusotru līdz trīs kilogramus smags, sālsūdenī iesāla aptuveni divas stundas. Šķidrumu gatavo uz katru litru ūdens berot 55 gramus sāls. Bet cūkgaļas ribiņas, kaula karbonādes vai cauraudzīšus iesāla uz stundu, uz katru pusotru litru ūdens liekot aptuveni trīs ēdamkarotes sāls.
Izmanto jauniegūtās zināšanas un pagatavo kādu no Tasty.lv receptēm jaunā manierē!
Sidrā sautēta cūkgaļa ar žāvētām aprikozēm
Pavisam mīksti pagatavotas cūkgaļas karbonādes ar kauliņu. Protams, var izvēlēties tādus gaļas gabaliņus, kuriem kaula nav, bet tas piedod gaļai īpašu garšu. Maltīti patīkami papildinās sidrs un dārzeņi.
Cūkgaļas karbonāde ar dārzeņu rīsiem, cepti vienā pannā
Ērts veids kā cūkgaļu sagatavot kopā ar rīsiem vienā pannā. Vispirms gaļu un dārzeņus pannā apbrūnina, bet pēc tam pannu liek cepeškrāsnī un visu cep gatavu, līdz cūkgaļa caurkarsusi un rīsi mīksti.
Vistas cepetis ar citroniem, ķiplokiem un timiānu
Gards veselas vistas cepetis, kas nav jāmarinē. Garšai pievienoti veseli ķiploki, sulīgas citrona šķēlītes un timiāns svaigumam. Vistu pirms gatavošanas papildina ar garšvielām un krāsnī iekšā.
Pikantais vistas cepetis - 'Tauriņvista'
Kas ir tauriņvista? Tā ir vista, kura pārgriezta pušu gar mugurkaulu un pēc tam izvērsta kā tauriņš. Cepot šādu vistu, gaļa būs ātrāk gatava, turklāt apbrūnējusi no visām pusēm. Arī pirms cepšanas šādi sagatavotu vistu ir vieglāk apstrādāt ar garšvielām un garšaugiem. Piedāvājam recepti asai, pikantai sausajai marinādei, kurā vista jānotur vismaz stundu vai to var garšvielās apvārtītu atstāt visu nakti.
Cepti vistas stilbiņi sinepju un estragona mērcē
Ļoti ērts vakariņu ēdiens, cepeškrāsnī vienā pannā cepot vistas stilbiņus ar dārzeņiem. Garšas buķeti noapaļos bagātīgā un aromātiskā sinepju un estragona mērce.
Sidra mērcē sutināti vistas stilbiņi
Aromātiskā, nedaudz saldenā sidra mērce ar brūni apceptajiem vistu stilbiņiem, burkāniem un šampinjoniem uzrunās ikvienu ēdāju. Kamēr katliņā vai pannā lēnām sutinās gaļa, pagatavo kartupeļu biezeni.
Romiešu salāti ar rīsu nūdelēm un vistas gaļu
Ideālie pusdienu salāti, kurus pagatavot ņemšanai līdzi uz darbu vai ātrai maltītei. Pats patīkamākais – tajos var izmantot iepriekšējā vakarā pagatavoto vistas fileju, ceptu vai vārītu. Bet pievienotie dārzeņi, sezama sēkliņas un piparmētru lapiņas patīkami atsvaidzinās maltīti.
Vistas fileja estragona mērcē
Vienkāršs un ātrs veids, kā sagatavot krēmīgu vistas fileju estragona mērcē. Pasniedz ar vārītiem kartupeļiem vai kartupeļu biezputru.
Sautēta jēra gaļa ar kartupeļiem
Mājīgs un sildošs jēra gaļas sautējums, tik piemērots vēsākā un mitrākā dienā. Sautējumam vispiemērotākais būs jēra plecs vai stilbs. Gaļu sagriež gabaliņos, bet kaulu, sutinot gaļu, arī liek katlā, lai mērce būtu spēcīgāka un aromātiskāka.
Jēra gaļas sautējums ar dārzeņiem un pupām
Šī ēdiena pagatavošanai vajadzēs laiku, bet tas ir tā vērts, lai iegūtu smaržīgu un garšīgu jēra gaļas sautējumu. Jēru sagriez nelielos gabaliņos, tā tie izsutināsies tomēr ātrāk, nekā sutinot lielu gaļas gabalu.
Karijā un tomātos sautēti tītara šķiņķa gabaliņi
Sātīga un sildoša pusdienu recepte, kurā tītara gaļu var aizvietot arī ar vistas šķiņķīšiem. Tiesa, ar tītara gaļu maltīte būs daudz veselīgāka un ne tik trekna.
Gards un sulīgs tītara šķiņķa cepetis
Veselīga izvēle svētku galdam - gards un sulīgs tītara šķiņķa cepetis. "Nereti nākas dzirdēt, ka ēdiens bez sāls jau nav nekāds ēdiens, tas neesot garšīgs, tāpēc mēģinājām šīs runas atspēkot, un tītara cepetim sāls vietā bagātīgi pievienojām dabiskas garšvielas un garšsaknes," stāsta receptes autore, uztura speciāliste Liene Sondore.