frī kartupeļi, eļļā vārītas uzkodas
Foto: Shutterstock
Produktu vārīšana eļļā jeb fritēšana ir veids, kā panākt to, ka ēdiens ir ar kraukšķīgu un siltu garoziņu. Visbiežāk eļļā vārām frī kartupeļus, mīklā mērcētus zivs un dārzeņu gabaliņus. Kā veiksmīgi fritēt mājas apstākļos pat tad, ja nav speciālā katla dziļvārei?

Vispirms jau jāsagatavo piemēroti instrumenti. Izvēlies tādas lietas, kas atrodamas virtuves skapīšos vai iegādājies papildu instrumentus, kuri noderēs turpmākai gatavošanai:

  • Labs katliņš;
  • Putu karote;
  • Metāla sietiņš ar gariem rokturiem (var arī nebūt);
  • Virtuves termometrs, piemērots likšanai eļļā;
  • Papīra dvieļi;
  • Restītes vai paliktnis.


Virtuves termometrs, kuru izmanto eļļas temperatūras un dažādu citu lietu izmērīšanai, ir instruments, kurā vērts ieguldīt dažus eiro. Tas palīdzēs ne vien fritēšanā, bet arī gatavojot dažādus konditorejas krēmus, kuriem ir jāzina precīzas temperatūras, pirms atšķirīgas sastāvdaļas tiek sajauktas kopā. Piemēram, veikalos "Rito" ir plaša termometru izvēle, kas izmaksās ap pieciem līdz desmit eiro.

Foto: Shutterstock

Fritēšanai piemērotākās eļļas


Nākamais solis pēc vajadzīgo virtuves piederumu sagādāšanas, ir eļļa. Dziļvārei jāizvēlas tāda, kurai ir augsts degšanas punkts. Tā kā lielākoties fritēšana jāveic tad, kad eļļa sasniegusi 180–190 grādu karstumu, izvēlies tādu eļļu, kurai degšanas punkts ir krietni vien augstāks.

Degšanas punkts eļļai ir tas brīdis, kad tā ne tikai sāk dūmot un zaudēt savas vērtīgās uzturvielas, bet kļūst organismam pat kaitīga. Tieši šī iemesla dēļ jāizvēlas rafinētās eļļas, kas to ražošanas procesā ir jau iepriekš karsētas. Fritēšanai absolūti nepiemērotas būs dažāda veida olīveļļas, cūku tauki un citas svaigās eļļas, jo to degšanas temperatūra ir salīdzinoši zema.

Vārīšanai piemērotās eļļas un taukvielas:

  • Saulespuķu eļļa (rafinēta) – degšanas punkts 227 grādi;
  • Rapšu eļļa (rafinēta) – degšanas punkts 240 grādi;
  • Sojas eļļa (rafinēta) – degšanas punkts 238 grādi;
  • Avokado eļļa (rafinēta) – degšanas punkts 270 grādi;
  • Gī sviests – degšanas punkts 252 grādi.

Kas jāņem vērā, fritējot ēdienu


Tā kā fritēšana nav tā sarežģītākā ēst gatavošanas tehnika, bet prasa vērību, galvenais, kas jāņem vērā – eļļas karstums un fritēšanas ilgums. Kad katliņā eļļa ir uzkarsēta līdz vajadzīgajai temperatūrai, tajā liek fritējamās sastāvdaļas – zivs gabaliņus mīklā, frī kartupeļus, dārzeņus, garneles, puķkāpostus, virtuļus vai ko citu.

Fritēšanas laikā uzmani ēdienu – līdz ko viena puse ir zeltaini brūna, apgriez gabaliņus, lai tie vienmērīgi pagatavotos. Kad ēdiens novārīts eļļā, ar putu karoti vai sietiņu izceļ to no karstajām taukvielām un liec notecēt uz papīra dvieļiem, kas izlikti uz virtuves dēlīša vai restītēm.

Atceries! Nekad nelej karstai eļļai vai citām taukvielām klāt ūdeni, pat ja tā stipri dūmo. Tas izraisīs liesmas un tā tikai panāksi to, ka nodedzināsi virtuvi. Ja jūti, ka eļļa stipri dūmo, izslēdz plīti un ļauj tai atdzist.

Virtuļi ar kanēli un pūdercukuru

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Silti, smaržīgi un, ak, cik kārdinoši – mājās gatavoti virtuļi. No rauga mīklas pagatavotos gardumus pēc novārīšanas eļļā pārkaisa ar pūdercukura un kanēļa maisījumu. Pasniedz, kamēr vēl silti, tad tie garšos debešķīgi.

Lasīt vairāk

Alus mīklā panēta zivs fileja ar kartupeļu salmiņiem

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Gaisīgā alus mīklā pagatavota mencas fileja ar kartupeļu salmiņiem jeb variācija ap britu slaveno ēdienu "fish and chips". Pasniedz kā uzkodu kopā ar mērcīti un salātiem vai citām piedevām.

Lasīt vairāk

Saldās itāļu rīsu bumbiņas 'Frittelle di riso'

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Saldas un kraukšķīgas rīsu mīklas bumbiņas, pasniedz kopā ar pūdercukuru. "Frittelle di Riso" ir ziemas sezonas našķis, kas īpaši iecienīts Toskānas reģionā.

Lasīt vairāk

Kraukšķīgie dārzeņu 'čipsi' ar saldo čili mērci

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Kraukšķīgi dārzeņi mīklas mētelītī, kas izvārīti karstā eļļā. Lieliska uzkoda parasto kartupeļu čipsu vietā, kurai asumiņu piešķirs saldā čili mērce.

Lasīt vairāk

Sīpolu 'Bhaji' – uzkoda indiešu gaumē

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Garšvielām bagāti un pavisam vienkārši pagatavojami uzkodu plācenīši, kas nākuši no Indijas nacionālās virtuves – bhaji. Mīklā apviļātie un pēc tam fritētie sīpolu gabaliņi garšos ļoti labi kopā ar bezpiedevu jogurtu, jo mīklā esošais kumins un kurkuma būs pietiekams papildinājums mērcītei.

Lasīt vairāk

Pikantie kalmāra kumosiņi

Foto: Shutterstock

Eļļā vārīti kalmāru kumosiņi ir garda uzkoda, kas parasti ātri pazūd. To pikantā, kraukšķīgā garoziņa indiešu gaumē patiks asu ēdienu cienītājiem. Vārot kalmārus, uzmani eļļu, lai tā nekļūst pārāk karsta, tad kalmāri apdegs, bet nebūs izcepušies. Karsē katlu un vidējas uguns.

Lasīt vairāk

Tako ar zivi meksikāņu gaumē

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Ātrā uzkoda dienvidamerikāņu gaumē – mīklā panēta zivs trauslā tako laiviņā. Īpašu garšu maltītei piešķirs alus mīkla, kurā zivs panēta, kā arī krējuma mērce. Baudi kopā ar limonādi vai meksikāņu alu.

Lasīt vairāk

Siera nūjiņas rīvmaizes panējumā

Foto: Shutterstock

Pavisam viegli pagatavojama siera uzkoda, kas iepriecinās ne tikai pašu gatavotāju, bet arī ēdājus. Siera nūjiņām kraukšķīgumu piešķirs rīvmaizes panējums, bet siltais siers tās viducī patīkami kusīs uz mēles.

Lasīt vairāk

Sīpolu gredzeni alus panējumā

Foto: Shutterstock

Izrādās, fritētus sīpolu gredzenus var itin viegli pagatavot arī mājas apstākļos, nesteidzoties uz tuvāko ātrās ēdināšanas iestādi pēc kārotā. Pāris vienkāršas sastāvdaļas un veiklas rokas, un kārotā uzkoda būs gatava!

Lasīt vairāk

Virtuļi ar ievārījuma pildījumu jeb berlīneri

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Grēcīgi gards rauga mīklas našķis, no kura grūti atteikties. Vēl jo vairāk, ja tas ir tik gaisīgs un apviļāts pūdercukurā. Īstais laiks virtuļus gatavot ir tieši tagad, kad ievārījums ir tik svaigs!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!