Lielākā problēma ir tā, ka bieži vien, izlasot recepti, tajā tiek norādīts, ka nepieciešami sīpoli, nekonkretizējot, kādus izvēlēties – sarkanos, baltos vai, piemēram, Šalotes. Ņemot vērā portāla "Goodhouse" ieteikumus, sagatavojām špikeri, kāda veida sīpoli vislabāk iederēsies dažādos ēdienos, paspilgtinot un uzlabojot to garšas īpašības.
Dzeltenie jeb "parastie" sīpoli
Tieši šos sīpolus mēs ikdienā izmantojam visbiežāk, tādēļ tie ir atrodami teju katras saimnieces virtuvē. Pēc garšas dzeltenie sīpoli ir izteikti asi, sīvi un pat nedaudz rūgteni. Gatavošanas laikā tie zaudē sīvumu, kļūstot aromātiski un viegli saldeni. Cepšanas laikā zeltenie sīpoli lieliski karamelizējas, iegūstot skaisti zeltainu toni.
Dzeltenie sīpoli iederas ļoti daudzos ēdienos, kur nepieciešams neliels sīpolu daudzums – viena vai divas galviņas. Vari tos droši izmantot zupās, dažādos gaļas un zivju ēdienos un uz grila gatavojamās maltītēs. Šie sīpoli būs arī labs pamats dažādām mērcēm (te atradīsi recepti pastai ar klasisku Boloņas mērci).
Lasi tālāk un uzzini, kuri sīpoli ir vispiemērotākie salātiem, kuri uzlabos picas garšu, un kura veida sīpoli ir pa ķērienam vairumam šefpavāru.
Saldie dzeltenie sīpoli – īpaši viegli sagriežami
Kaut šie sīpoli pēc skata stipri līdzinās iepriekš aprakstītajiem un daudzi tādēļ tos pat neatšķir vienu no otra, tomēr saldie dzeltenie sīpoli ir lielāka izmēra, ar gaišāku miziņu un apaļākas formas. Pēc garšas tie ir maigāki un saldāki kā "parastie" dzeltenie sīpoli, bet sīpola kārtas ir gaļīgākas, blīvākas un sulīgākas, tādēļ tie ir īpaši ērti sagriežami un noderēs dažādos ēdienos, kur jāizmanto liels sīpolu daudzums. Plānas saldo dzelteno sīpolu ripiņas delikāti papildinās lašmaizīšu garšu, bet sīki sakapāti šie sīpoliņi būs laba piedeva tartaram.
Šī veida sīpoli īpaši labi noderēs marinēšanai un dažādiem gaļas un zivju ēdieniem, kur jāizmanto svaigu vai apceptu sīpolu "oderīte" (šeit meklē recepti sātīgam karbonāžu kārtojumam ar sīpoliem un sieru). Arī klasisko franču sīpolu zupu, pīrāgu ar sīpolu pildījumu (recepte – te) vai sīpolu picu (recepte – te) vislabāk gatavot no saldajiem dzeltenajiem sīpoliem.
Baltie sīpoli – asi un sulīgi
Daudziem maldīgi šķiet, ka baltie sīpoli ir saldi un tiem piemīt maigs, neizteikts aromāts. Tomēr tie, kas kaut reizi to pagaršojuši, zina, ka baltais sīpols nebūt nav salds un maigs. Kaut šī veida sīpoliem, protams, nav tik "jiftīgs" aromāts kā "parastajiem" dzeltenajiem, tomēr pēc garšas baltie sīpoli ir asi un viegli rūgteni. Starp pārējiem veidiem tie izceļas ar īpašu sulīgumu. Šī veida sīpolus mūsu platuma grādos kulinārijā izmanto salīdzinoši reti, lielākoties asos ēdienos, kas raksturīgi Meksikas vai austrumzemju virtuvēm.
Salsas mērcei (recepte – te) un čatnijiem balto sīpolu gabaliņi piešķir patīkamu kraukšķīti un sulīgumu, bet lielos gabalos sagriezti un strauji apcepti baltie sīpoli piešķirs sulīgumu dažādiem vokpannā gatavotiem ēdieniem.
Te stāstījām, kā mājās pagatavot ķīniešu restorāna cienīgu ēdienu, nepārmaksājot par to.
Sarkanie sīpoli – vispiemērotākie baudīšanai svaigā veidā
Tajos ir vairāk ēterisko eļļu nekā dzeltenajos, un šo sīpolu garša ir asāka. Sarkanos sīpolus pievieno zivju konserviem un ēdieniem, kur der svaigi sīpoli. Karsējot tie zaudē krāsu, bet ēdiens var iekrāsoties zilgani violets. Sarkanos sīpolus, kuru krāsa gan ir izteikti violeta, uzreiz var atpazīt, un tos nesajauksi ar citiem.
Sarkanos sīpolus arī visbiežāk ēd svaigus, jo tie nav tik ļoti garšas kārpiņu savelkoši, kā, piemēram, dzeltenie sīpoli vai baltie sīpoli. Tie piešķirs kraukšķīgumu un krāsu lapu salātos un sviestmaizēs un izcelsies kopā ar grilētu gaļu uz iesmiņiem. Tā kā garšas ziņā tie nav pārāk spēcīgi, tie neatstāj arī uzkrītošu pēcgaršu un aromātu mutē. Tāpēc sarkanos sīpolus noteikti var pievienot gardajai gvakamolei no avokado (recepte – te) vai, piemēram, konservēt sarkanos sīpolus burciņās saldi skābā marinādē (recepte – te) vai pagatavot marmelādi, kas būs ideāla piedeva gaļas ēdieniem un sieru platei (recepte – te), tādējādi sagatavojot krājumus ziemai. Cepti tie garšos ļoti labi kā garnējums picai kopā ar kādu tomāta šķēli un kazas sieru.
Intensīvās krāsas dēļ tos bieži vien izmanto ēdienu rotāšanai, bet sarkanos sīpolus parasti lokiem neizmanto, jo tie nav tik aromātiski.
Šalotes sīpoli – vismaigākie
Šalotes sīploli ir gaiši violeti mazi sīpoliņi, kas pēc formas var būt ovāli un pat gareni. Profesionāli pavāri tos ļoti iecienījuši, jo tos viegli nomizot, tie ēdienam piešķir maigu, izsmalcinātu aromātu, nenomācot citas garšas. Tie ir lieliska garšviela izsmalcinātām zupām, buljoniem un mērcēm. Smalkie un izmēra ziņā pavisam niecīgie, ja salīdzinām ar prāvo balto sīpolu, ir Šalotes sīpoli. Garšas ziņā tie ir maigāki par baltajiem un dzeltenajiem sīpoliem, tāpēc arī to pielietošana variē. Tos visbiežāk izmanto Vidusjūras un Āzijas virtuvēs, tāpēc, ja gatavots tiek kāds itāļu vai ķīniešu ēdiens, tad receptē vislabāk izmantot šos sīpolus.
Sava mazā izmēra dēļ Šalotes sīpoli ir lieliski piemēroti etiķa mērcēm, salātu un gaļas garnēšanai, kā arī kā piedeva steikam, ja Šalotes sīpoli ir karamelizēti. Tā kā tiem ir salīdzinoši maiga garša, pat ja tie nevar konkurēt ar saldajiem sīpoliem, tie būs lieliski piemēroti arī olu ēdieniem, piemēram, brokastu omletei vai ceptām olām mafinu formā.