Rīsu daudzveidība
Ja veikalā gadās apjukt plašajā rīsu piedāvājumā, atceries, ka dažādi rīsi ir piemēroti dažādu ēdienu pagatavošanai. Vienai un tai pašai šķirnei piederoši, bet dažādi apstrādāti rīsi atšķiras gan pēc krāsas, gan garšas, gan uzturvērtības un gatavošanas ilguma. Katram rīsu veidam ir savas unikālās īpašības un to daudzveidība ir teju neaptverama, tādēļ ir vērts paturēt atmiņā vismaz pazīstamāko rīsu šķirņu izmantošanas iespējas.
Rīsus, kas domāti suši, izmanto japāņu tradicionālo suši pagatavošanai, savukārt gargraudu parboiled rīsi ir izcils ilgtermiņa enerģijas avots. Rīsi Jasmine ir īpaši smaržīgie rīsi, kuru aromāts atgādina balta jasmīna ziedu smaržu, Basmati rīsiem ir augsts amilozes saturs un stingra, gandrīz sausa konsistence, termiskās apstrādes rezultātā rīsi palielinās izmērā līdz divām ar pusi reizēm. Savvaļas rīsi ir ļoti veselīgi, tie satur 18 aminoskābes, lielu B vitamīna un folskābes daudzumu, savukārt Arborio rīsi ir klasiska izvēle risoto pagatavošanai- tie spēj uzsūkt vairāk šķidruma kā citi rīsi, tādēļ gatavošanas laikā šķidrums regulāri jāpapildina.
Kādus rīsus izvēlēties?
Pēc apstrādes veida rīsus var iedalīt: brūnajos, baltajos un ar tvaiku apstrādātajos. Brūnie un savvaļas rīsi ir pilngraudu produkti, bet baltie rīsi ir attīrīti. Brūnajos rīsos ir ievērojams kālija un fosfora daudzums, bet praktiski nav tauku, tajos ir arī desmit reižu vairāk šķiedrvielu nekā baltajos rīsos, turklāt brūnie rīsi ir bagāti ar saliktajiem ogļhidrātiem un B grupas vitamīniem. Ja brūnie rīsi liekas par cietu, ieteicams izvēlēties vismaz tvaicētos rīsus, jo arī tie satur ievērojami vairāk labo uzturvielu nekā baltie, nopulētie rīsi.
Lietojot ikdienas uzturā pilngraudu izstrādājumus, mēs pasargājam sevi no daudzām hroniskām saslimšanām, uzlabojas arī gremošanas orgānu darbība. Turklāt lielais šķiedrvielu daudzums rada sāta sajūtu, uzņemot mazāku kaloriju daudzumu.
Kā uzglabāt?
Rīsi ir ilgi uzglabājams produkts - tā kā tie ir labi izžāvēti, tad rīsus attiecīgā iepakojumā var uzglabāt 30 un vairāk gadus. Ja rīsu oriģinālais iesaiņojums ir atvērts, ievieto tos hermētiski noslēdzamā traukā, lai tiem piekļūtu pēc iespējās mazāk skābekļa.
Plovs - visbagātīgākais un īstākais
Cepti cāļa stilbiņi ar garšaugiem un rīsiem
'Slinkie' kāpostu tīteņi tomātu mērcē
Krāsnī cepti rīsi ar pupiņām
Rīsu un pupiņu sacepums ir ļoti ērts ēdiens, ko var ātri pasniegt galdā, jo var sagatavot iepriekš. Šī ēdiena priekšrocība ir noturīga sāta sajūta un vērtīgās olbaltumvielas. Labs risinājums steigas pilnām dienām, kad nav īsti laika stāvēt pie plīts.
Fritētas rīsu un dārzeņu bumbiņas jeb arančini
Interesanta recepte gavēņa laikam. Kā zināms, gavēnis ir fizisks un garīgs attīrīšanās rituāls, kas var kalpot par pamatu dzīvesveida maiņai, vairāk piedomājot par ķermeņa labsajūtu.
Krēmīgs citronu risoto
Šis krēmīgais citronu risoto pilnīgi noteikti ir izmēģināšanas vērts. Tā samtainā konsistence patīkami harmonē ar citrona spirdzinošo raksturu, radot ēdienu, kurš piestāvēs gan ģimeniskām vakariņām, gan gardēžu maltītei.
Pildīta paprika ar vistas fileju
Pildīta paprika ar vistas fileju, sautēta tomātu sulā.
Paelja ar vistu, citronu un jūras veltēm
Paelja - baudījums jūras produktu cienītājiem.
Sēņu - dārzeņu un rīsu zupa
Sātīga un ātri pagatavojama sēņu - dārzeņu un rīsu zupa.
Ātrais vistas plovs ar čili un pistācijām
Kādēļ ātrais? Jo tiek gatavots no iepriekšējās dienas vakariņu pārpalikuma! Ja, gatavojot ceptus vistas šķiņķīšus ar dārzeņiem (recepti aplūko šeit), pārcenties un ģimenes lokā nevarējāt visu apēst, pārpalikumus var izmantot, nākamajā dienā pagatavojot pikantus rīsus ar gaļu, dārzeņiem un pistācijas riekstiem. Ja tev nav vakardienas šķiņķīšu, vari tos aizstāt ar kūpinātu vistu. Garšīgi!