Mūsu ieteiktais iepirkumu saraksts pirmsalgas nedēļai:
- 1 kg rīsu;
- Vista;
- Burkāni
- Kartupeļi
- Kāposts;
- Āboli;
- Sīpoli;
- Ķiploki;
- Milti;
- Tomātu pasta;
- Krējums vai piens.
Visticamāk, ka milti, eļļa vai kāda cita taukviela, sāls, pipari un garšvielas jau ir tavos krājumos. Un, ja vēl pieliekamajā stāv arī lauku radu sarūpētie dārzeņi un āboli, tad līdz nedēļas beigām ģimeni varēsi pabarot pat "palienot" krietni vien zem 10 eiro robežas.
Pērkot nepieciešamos produktus, noteikti izpēti veikalu piedāvājumus – bieži vien kaut vai to pašu vistu, kas vienā veikalā maksā pat ap 3 eiro kilogramā, turpat blakus "uz akciju" var nopirkt zem 2 eiro/kg.
Vistas gaļu atdala no kauliem. Gaļu sadala divās daļās. Pusi viegli apsāla, liek ledusskapī aizvākojamā traukā. No kauliem uzvāra buljonu (te stāstījām, kas jāņem vērā, lai vistas buljons garšotu izcili). Noskrubina no kauliem vārītās gaļas krikumiņus – tos liek aizvākojamā trauciņā, ievieto ledusskapī. 1/3 buljona lej aizvākojamā traukā, liek ledusskapī. Pārējo buljonu sasaldē.
Lasi tālāk un uzzini, kā no šiem produktiem pagatavot vakariņas.
Pirmā diena: Viltotie tīteņi ar ābolu-burkānu salātiem
Vistas gaļu liek virtuves kombainā, pievieno burkānu, sīpolu, pāris kāposta lapas, pāris ķiploka daiviņas, garšvielas un sablendē visu viendabīgā masā. No masas veido kotletītes – tās var gan tvaicēt, gan apcept. Ja vēlas, var apceptas kotletītes pasutināt krējuma vai piena mērcē, kas iebiezināta ar miltiem, vai arī tomātu pastas mērcē.
Kamēr koteltītes gatavojas, novāra rīsus (vari izmantot arī kartupeļus, makaronus vai dažādus graudaugus un pākšagus, kas ir pieliekamā krājumos), pagatavo burkānu-ābolu salātus, pievienojot arī kādu daiviņu ķiploka un nedaudz eļļas.
Ja ir laiks un vēlēšanās darboties, pildījuma masā kāpostus var aizstāt ar rīsiem (tie pat nav jāvāra), savukārt kāpostu lapas noplaucēt un pagtavot sulīgus tīteņus tomātu mērcē. Te uzzināsi, kā pagatavot tik sulīgus tīteņus, ka tos slavēs pat tava vecmāmiņa.
Pāri palikušo ēdienu vecāki var brālīgi sadalīt līdzņemšanai uz darbu, pieņemot, ka skolā/dārziņā bērniem ēdināšana ir nodrošināta.
Otrā diena: Dārzeņu sautējums ar kāpostu-burkānu salātiem
Gatavo dārzeņu sautējumu, katliņā apceptot sasmalcinātu sīpolu, kam pievieno gabaliņos sagrieztus burkānus, kartupeļus un sasmalcinātus kāpostus. Ja krājumos ir no laukiem atvestie kabači, patisoni, ķirbji, tomāti vai citi labumi, tad vari izmantot arī tos. Sātīgumu sautējumam piešķirs zaļie zirnīši (gan saldēti, gan konservēti), pupiņas, lēcas, turku zirņi vai kāda sauja iepriekš nomērcētu šķelto zirņu. Pārlej dārzeņus ar ledusskapī ielikto buljona trešdaļu, pievieno sāli, piparus, garšvielas un sautē, līdz dārzeņi gatavi. Ja nepieciešams, pievieno vēl šķidrumu. Pasniedz ar skābu krējumu. Ja ir, tad pievieno kapātus zaļumus.
Kamēr sautējums vārās, pagatavo kāpostu–burkānu salātus ar eļļu.
Trešā diena: Vistas buljonzupa ar rīsiem un pildītas pankūciņas vai kartupeļu pankūkas
Atkausē buljonu, vāra zupu. Katliņā apcep sīpolus, pievieno ripiņās sagrieztus burkānus, sasmalcinātus kāpostus un turpina cept. Tad pievieno kartupeļus, pārlej visu ar atkausēto buljonu. Kad buljons sāk vārīties pievieno zupai sauju rīsu (ja tev ledusskapī ir "aizķērusies" kāda ola, vari rīsu vietā zupai pievienot pašgatavotas mīklas klimpiņas), sāli, piparus, tējkaroti cukura, lauru lapu vai citas garšvielas pēc vēlmes (starp citu, vistas zupai lieliski piestāv arī šķipsna karija vai kanēļa, kā arī rīvēts ingvers). Ja tev krājumos ir bietes, tad vari vistas buljonu un dārzeņus pagatavot gardas biešu zupītes pagatavošanai.
Kamēr zupa vārās, no miltiem, ūdens un eļļas pagatavo "bada" pankūku mīklu, izzep nelielas, plānas pankūciņas. No ledusskapja izņem vārītās vistas gaļas krikumus. Pannā apcep rīvētu burkānu, pievieno kapātus ķiplokus garšvielas, gaļas krikumiņus un turpina cept 1-2 minūtes. Ar iegūto masu pilda pankūciņas (ja ir, masai var pievienot arī kapātus zaļumus, čili piparus vai iepriekš uzbriedinātas auzu pārslas), apcep tās eļļā zeltainas. Pankūciņas pasniedz kā piedevu pie zupas.
Ja nevēlies "noņemties", gatavojot pildītās pankūciņas, pagatavo kartupeļu pankūkas, rīvētiem kartupeļiem pievienojot kādu karoti miltu, rīvētus ķiplokus un iemaisot masā vārītās vistas gaļas krikumus.
Ceturtā diena: Vistas plovs ar dārzeņu salātiem
Gatavo vistas plovu. Katlā uzkarsē eļļu, liek cepties smalki sašķēlētus sīpolus, pēc laiciņa pievieno uz rupjas rīves sarīvētus burkānus un turpina cept. Kad burkāni teju mīksti, pievieno gabaliņos sagrieztu vistas gaļu un cep, līdz tā ir gatava. Var pievienot arī kādu sauju meža sēņu. Elektriskajā tējkannā uzvāra ūdeni. Katla saturam pievieno sāli, piparus, garšvielas, tējkaroti cukura, pāris ēdamkarotes tomātu pastas. Var pievienot arī gabaliņos sagrieztu skābu ābolu, sasmalcinātas plūmes vai žāvētas aprikozes, kas vārīšanās procesā izšķīdīs, piešķirot plovam patīkamu garšu. Pārlej visu ar verdošu ūdeni, lai katliņa saturs ir ar to pārklāts un pagaršo – šķidrumam jābūt "kreftīgam" un nedaudz pārsālītam, jo rīsi uzsūks lieko sāli. Uzliek katliņam vāku un ļauj vārīties 20 minūtes uz nelielas uguns.
Pa to laiku rīsus noskalo, pārlej ar ūdeni. Pirms pievienošanas katla saturam, ūdeni nolej, rīsus uzmanīgi liek katlā, izlīdzinot pa visu virsmu un nekādā gadījumā nemaisot. Šķidrumam virs rīsiem jābūt aptuveni 1,5-2 pirkstu platumā. Ja nepieciešams, tad uzmanīgi pievieno karstu ūdeni. Iespiež rīsos ķiploka galviņu, iepriekš daiviņām nogriežot galiņus, bet nemizojot tās. Uzliek vāku un uz minimālas liesmas lēni briedina rīsus aptuveni 20 minūtes. Tad nogriež liesmu un vēl 20 minūtes necilā vāku. Tad plovu samaisa un pasniedz ar dārzeņu salātiem (vari izmantot visus krājumos esošos dārzeņus dažādās kombinācijās).
Tā kā 1. datums, kad lielai daļai strādājošo tiek izmaksātas algas, šomēnes "iekrīt" otrdien, tad jācer, ka saprotošie darba devēji parūpēsies par to, lai tieši tad arī atskanētu priecīgais telefona pīkstiens, apliecināt, ka vairs nebūs jāknapinās. Bet, ja nu tomēr piepildās bēdīgākais scenārijs, arī tad nebēdā – no vakariņām noteikti būs palicis pāri plovs, ar ko varēsiet mieloties otrdien pusdienās, bet vakariņās no pāri palikušajiem miltiem pagatavo pankūkas, ko vari pasniegt ar svaigi vārītu ābolu ievārījumu, kam aromātu piešķirs šķipsna kanēļa. Ja ir iespēja tikt pie pašu lasītām brūklenēm, tad ābolu-brūkleņu zapte izcili garšos ar zeltainām kartupeļu pankūciņām. Savukārt no pāri palikušajiem dārzeņiem vari pagatavot sātīgu krēmzupu ar krējuma vai piena piedevu.
Lai labi garšo!