Grilēt, cept cepeškrāsnī – tas jau ir laika un iespēju jautājums un gaumes lieta. Bet kurš gan spēj atteikties no grilētas ribiņas gabala zem klajas debess vai terases jumta. Ceptās gaļas smarža, garšvielām bagāts sulīgums un dūmakains tauciņš – bārbekjū piederas pie vasaras.
Pasaulē klīst vairākas leģendas un mīti par ribiņām. Slavenāko noteikti esat dzirdējuši – par Ādama ribu. Viena viņam esot atņemta, lai pasaulē radītu kaut ko skaistu un jēdzīgu – Ievu un visu turpmāko kompāniju. Ādams par to esot tā aizvainojies, ka Ievu pie grila nozvērējies nekad nelaist, jo, lai nu ar ko, bet ar ribiņām – vairs nekādu eksperimentu!
Eksistē arī mīts, ka bārbekjū ribiņas esot amerikāņu izgudrojums un recepte. Savā ziņā taisnība, jāteic gan, ka ribiņas kā grilēts gardums un ēdiens parādījies amerikāņu ēdienkartē vien pašās 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Protams, gaļa tikusi ēsta vienmēr, bet palēciens, ko radīja industriālā revolūcija, arī gaļas gatavošanā un ēšanā bija fantastisks. Gaļas saldēšanas iespējas un dzelzceļu attīstība ļāva lopus slaktēt rūpnieciskos apjomos, veiksmīgi uzglabāt, pārstrādāt un transportēt, līdz ar ko pāri palikušo ribu lērums pēkšņi arī bija pieejams arīdzan rūpnieciskā vairumā.
Tomēr pat pašā Amerikā, kurai, kā jau lielai zemei, tīk visu būt izdarījušai pirmajai, visvairāk, vislielāk utt., nav vienprātības par bārbekjū ribiņu izcelsmi un autorību. Ir aizdomas, ka viss sācies pirms seniem, nu ļoti, ļoti seniem laikiem....
Jo, lai nu kā senie cilvēki sauca savus "bārbekjū", pēc savas pirmās "rūpnieciskās revolūcijas", citiem vārdiem – uguns atklāšanas, viņi jau arī nesēdēja, rokas klēpī salikuši. Viņi devās medīt – un vakarā jauši vai nejauši ugunskurā iemestais lops vienā brīdī sāka kolosāli smaržot. Kopš neandertāliešu ciltstēvi apmēram miljons gadus atpakaļ nogaršoja ceptu gaļu, pasaules bārbekjū ballīte bija sākusies.
Pie šādas secinājuma nonākts, pētot gaļas nozīmi cilvēces dzīvē: gaļas ēšana palīdzēja neandartāliešu smadzenēm kļūt lielākām, mazāk laika bija nepieciešams pārtikas sagādei: viens un divi nomedīt kādu milzu lopu, cept un paēst baram pirmcilvēku bija daudz ātrāk, nekā dienām rakņāt saknītes, lasīt ogas un tamlīdzīgi censties izdzīvot. Ja esi neandertālietis, ar veģetārismu nekur tālu netiksi, savukārt jēlas gaļas žļembāšana arī nav nekāds lielais prieks! Bet bārbekjū vakariņas darīja savu – gan smadzenes attīstījās, gan palika vairāk laika socializēties un veidot ciltis. Kad nu tiktāl bija nonākts, tad sākās pilnīgi politnekorekta darba dalīšana uz fizisko spēju pamata: vīrieši dodas medībās, sievietes sēž mājās un... cep gaļu. Sievietes cep gaļu!
Kurā brīdī sievietes izlaidušas no rokām savu bosa vietu pie grila, nav skaidrs. Bet skaidrs, ka mūsdienās, kad visi var visu, arī ribiņu grilēšana ir darbs, kura aprakstā sievietes un vīrieši netiek nodalīti (pasargdies). Vārdu sakot, kuram vairāk gribas saelpoties dūmus, tas arī grilē! Galvenais, lai beigās tās ribiņas iznāk pa pirmo!
Sulīgas ribiņas ar folijā ceptiem kartupeļiem
"Vienkāršā virtuve" ir “Facebook” konts, kurā smaržo pēc īstas dzīves, garšvielām, kārtīga mājas ēdiena un mīlestības. Īpašas brokastu receptes mīļotajai sievai, sātīgas, gardas vakariņas lielai ģimenei ar dažāda vecuma bērniem, izcilas grila maltītes, ko baudīt dārzā labā, lielā kompānijā.
"Vienkāršās virtuves" autors sevi raksturo kā tēti virtuvē. Viņa kulinārā devīze ir: ātri, vienkārši, garšīgi. Viņš pats atzīst, ka ar produktu svēršanu neaizraujas un visu vairāk dara uz aci – tāpēc arī šajā grila vakariņu receptē nebūs ne gramu, ne kilogramu, tikai sastāvdaļas. Šī ir recepte no īstas dzīves – ja tā padomā, vai tad paši bieži sveram gaļu, kartupeļus un garšvielas?
Jaunpils ribiņas no 'Mūka mielasta' piedāvājuma
Novembrī aicinājām mūsu valsts novadus dalīties ar savas puses tradicionālo ēdienu receptēm. "Jaunpils pils Viduslaiku krogā sveču gaismā un senās mūzikas skaņās pils viesiem ir iespēja mieloties ar gardām viduslaiku un latviešu virtuves riktēm. Īpašajā "Mūka mielastā" kroga šefpavāre Sandra Zariņa piedāvā arī alū un vīnā marinētas cūkas ribiņas," Tukuma Tūrisma informācijas centrs piesaka šo viduslaikiem raksturīgo recepti, kas nākusi no Jaunpils puses.
Gardas ribiņas sojas mērces un brūnā cukura marinādē
Ja drēgnākos rudens vakaros gribas uzēst gruntīgāk, tad jāķeras pie ribiņām kreptīgā marinādē. Klāt labi garšos gan kartupeļu biezputra, gan cepti dārzeņi – kas nu kuram smeķē.
Ribiņas marinādē ar kartupelīšiem
Ribiņas marinādē ar kartupelīšiem – kārtīgām pusdienām vai vakariņām gan pašu ģimenei, gan viesiem.
Cūkas ribiņas ar pikantu mērci
Viegli pikantas cūkgaļas ribiņas ar saldeni skābu, biezu mērci. Ēd ribiņas tāpat vai pasniedz ar svaigiem lapu salātiem.
Ceptas jēra ribiņas ar sinepēm un piparmētru mērci
Krāsnī ceptās jēra ribiņas būs lieliskas kā pamats greznākās pusdienās vai vakariņās. Gaļu pasniedz ar salātiem vai krāsnī ceptiem kartupelīšiem.
Cūkgaļas ribiņas ar tomātu un krējuma mērci
Kārtīgi apceptas un pēc tam novārītas cūkgaļas ribiņas, kas pasniegtas ar pašu gatavotu konservētu tomātu mērci. Recepti Tasty.lv iesūtījusi Liene, kura piedalās Džeimija Olivera veselīgo svētku recepšu konkursā.
Jēra ribiņu cepetis ar piparmētru mērci
Sulīgas jēra ribiņas gardām vakariņām. Ēdiena "odziņa" šoreiz ir nevis pats jērs, bet gan piparmētras, kas pievienotas ne vien cepeša glazūrai, bet arī saldi pikantajai medus un balzamiko etiķa mērcei.
Glazētas ribiņas ar medu un garšaugiem
Glazētas ribiņas ar medu un garšaugiem - ikdienas vai svētku galdam.
Ziemassvētku jēra ribiņas labākajās gardēžu tradīcijās
Ziemas saulgrieži ir laiks, kad katras saimnieces lepnums ir bagātīgi klāts svētku galds. Labākās Ziemassvētku tradīcijas nosaka, ka Ziemassvētkos uz galda jābūt deviņiem ēdieniem, lai nākamais gads būtu pārticis un bagāts, turklāt svētku laikā katram ēdienam ir sava īpašā nozīme, tā, piemēram, sens ticējums vēsta, ka galdā jāliek gaļa, lai ēdājiem neaptrūktos laime. Un kādēļ gan lai tā nebūtu jēra gaļa? Restorāns "Tex-Mex Republic" piedāvā īpašu recepti gardām un bagātīgām svētku vakariņām. Labu apetīti!
Ribiņas viskija marinādē
Lieliska gaļas marinādes recepte viskija mīļotājiem.
Cepeškrāsnī ceptas cūkas ribiņas saldskābā mērcē
Cūkas ribiņu recepti saldskābā mērcē iesaka portāla "Cālis" lietotājs Rakaris.
Ribiņu podiņš
Spēcinošām vakariņām - cūkas ribiņas ar dārzeņiem podiņā.
Cūkas ribiņas medus sinepju glazūrā
Beidzot ir pienākusi ziema un, spriežot pēc kliedzošajiem virsrakstiem ziņu portālos, tad šis aukstums laikam ir kaut kas anormāls. Nezinu gan, ziema kā ziema, beidzot būs aizsalis kāds ezers un es varēšu nodoties savām iksvētdienas peldēm! Jau divas reizes esmu bijusi, neskatoties, ka nebija ledus. Izrādās, ka iebrist aukstā ezerā nemaz nav tik grūti, kā man sākumā likās. Tagad mani uztrauc tikai viens, ja ezers būs aizsalis, vai kāds būs pamanījies izkalt tajā caurumu, vai arī man pašai par to būs jārūpējas. Tad jau rīt redzēs!
Cūkgaļas ribas ar ķiplokiem
Cūkgaļas ribas ar ķiplokiem baltvīna un sīpolu mērcē.
Ribiņas sautētas garšvielās
Ribiņas sautētas garšvielās vislabāk garšo ar kartupeļu biezputru.
Sulīgas ribiņas garšvielu marinādē
Ribiņas marinētas un ceptas cepeškrāsnī ikdienas maltītei vai viesus uzņemot.
Ribiņas terijaki marinādē ar sezama sēklām
Cepeškrāsnī gatavojamas ribiņas austrumnieciskā marinādē.
Grilētas ribiņas pikantā marinādē
Grilētas ribiņas ar mērci, marinētiem dārzeņiem un kartupeļu čipsiem.