Šoreiz pastāstīsim par bulguru – graudaugu produktu, kas izstrādāts no cietajiem kviešiem „durum”. Bulguru plaši izmanto Tuvajos Austrumos un Indijā, bet tas lēnām veic savu uzvaras gājienu arī pretī Eiropai. Ko mēs no bulgura varam iegūt, un ar kādiem produktiem to kombinēt?
Svarīgākais par bulguru
Tā kā bulgurs pie mums atceļo no Tuvajiem Austrumiem un pat Indijas, tad tikai loģiski ir tas, ka to izmanto siltāko zemju virtuvēs – libāniešu, turku, izraēļu, armēņu, kā arī Vidusjūras piekrastes valstu nacionālajos ēdienos.
Bulgurs kā graudaugu produkts, kura sastāvā ir daudz proteīnu, bet maz tauku, būs lielisks papildinājums veselīga uztura piekritējiem. 100 gramos bulgura ir 18 grami vērtīgo šķiedrvielu, tajā ir arī daudz dzelzs, kālijs, B grupas vitamīni, magnijs un fosfors.
Veikalos nopērkamais bulgurs ir iepriekš termiski apstrādāts un pēcāk izkaltēts pārslās, tāpēc arī tā pagatavošana neaizņem ilgu laiku. Pakāpeniski iekļaujot šo brīnišķīgo un svešo graudaugu ikdienas maltītēs, tam ir ilgstoši ieguvumi veselībai – bulgurs palīdz regulēt augsto asinsspiedienu, kā arī regulēt svaru, ja to iekļauj mazkaloriju diētās kā vēlamo produktu ēšanai.
Kā pagatavot?
Kā jau iepriekš minējām, bulgurs tā ražošanas procesa laikā tiek vairākkārt apstrādāts, lai no cietajiem kviešu graudiem iznāktu burvīgas pārslas. Tāpēc tā vārīšana neaizņem ilgu laiku. Bulguram ir maiga, patīkama garša, kas atgādina riekstus.
Bulgura un ūdens attiecības, to vārot, ir pavisam vienkārši atcerēties – uz divām glāzēm verdoša ūdens nepieciešama viena glāze bulgura (tātad 2:1). Verdošā ūdenī ieber bulguru, apmaisi un pieber šķipsniņu sāls garšai. Katliņu ar bulguru noņem no plīts un atstāj, lai bulgurs piebriest aptuveni 20 minūtes. Kad bulgurs uzbriedis, nolej lieko šķidrumu, apmaisi gatavo bulguru un pasniedz.
No bulgura sanāks lieliska brokastu putra, ja ūdens vietā izmantosi uzvārītu pienu, bet tādā gadījumā, lai putra būtu nedaudz šķidrāka, pienu pielej vairāk par noteikto attiecību.
Gatavo dažādus salātus, gan siltus, gan vēsus, ar bulguru kā pamatproduktu, līdzīgi kā tas ir ar rīsiem, kvinoju vai kuskusu. Izvāri to, pievieno fetas sieru, biešu lapas un turku zirņus.
Brokastu bulgura putrai pievieno medu un rozīnes. Bet no izvārītā bulgura vari vēlāk cept arī maizi – pievieno tam miltus, sāli, dzeramo sodu un divas krūzes paniņas. Sajauc visas sastāvdaļas kopā, liec krāsnī 200 grādos, un cep aptuveni 20 minūtes, pēc tam samazini temperatūru līdz 180 grādiem un cep vēl 20 minūtes, līdz tava īpašā bulgura maize gatava.
Uz bulgura bāzes vari gatavot arī dažādas plova variācijas – dari visu to pašu, kā esi radis ar rīsiem. Pēc vēlmes pievieno cūkgaļu vai vistas gaļu, dažādus cietos dārzeņus, piemēram, bietes, papriku un burkānus, kā arī vēlamās garšvielas. Vasaras sezonā noteikti bulguram pievieno zaļo zirnīšu pākstis vai sviesta pupiņas.
Bulguru vāri arī siltās zupās, kopā ar tomātiem, papriku un olīvām. Spēcīgākai garšai pievieno sīpolus, ķiplokus. Bet, kad zupa izvārīta, pieber klāt fetas siera gabaliņus un iegūsi īstu tomātu biezzupu Vidusjūras gaumē.