Šī ēdiena gatavošanai Līga iesaka izmantot ne svaigu gaļu (līdz 10 dienas vecu), bet gan vakuumā nogatavinātu liellopa langetu, šķiņķi, iekšējās filejas vai muguras karbonādes. Pēdējos divus gan prātīgāk būšot izmantot steikos. "Par langetu mēs "Tirzas bullī" dēvējam liellopa viltus fileju jeb t.s. "eye round" izgriezumu no liellopa šķiņķa daļas," skaidro Līga.
Kā gaļu nogatavināt? Atstāj to 2-3 nedēļas ievakuumētā iesaiņojumā ledusskapī un viss! Angliski šī metode saucas "wet-aged". Nogatavinātai liellopa gaļai fermentējoties atveras vispilnīgākās garšas un smaržas īpašības, un tai, atšķirībā no svaigas gaļas, nebūs lieka mitruma, tādēļ klapēšana būs patīkama un viegla.
Sastāvdaļas
Pagatavošana
Gaļas gabalam nogriež plēvi. Sagriež gaļu ap 1 cm biezās šķēlēs.
Plāni izklapē katru gaļas gabaliņu, pirms tam pārkaisot ar sāli un pipariem.
Ir pieļaujamas dažādas pildījuma variācijas:
- žāvēts speķis ar burkānu stienīšiem vai žāvētām plūmēm un rupjmaizes stienīti;
- vārīti skābētie kāposti;
- apcepts speķis ar sīpoliem u.tt.
"Es "irbītes" notinu ar diegu – kā sainīšus. Var aizspraust ar koka irbulīšiem, bet man nesanāk – cepot vīstoklīšus, pildījums galos lien ārā," atklāj Līga.
Apbrūnina sainīšus pannā, kurā sakarsēta eļļa vai tauki, pārliek pīlē ar vāku turpmākai sautēšanai. Pieliek garšvielas, sāli, Vusteras mērci, lauru lapu.
Sautē lēni, aptuveni divas stundas iepriekš līdz 180 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī vai ar malku kurināmā krāsnī.
Izņem "irbītes" no pannas un mazliet atdzesē, lai var notīt diegu.
Brūno mērci gatavo no šķidruma, kur sautējās irbītes, ietumējot to ar iepriekš pannā apbrūninātiem miltiem, pievienojot saldo vai skābo krējumu un uzvārot. Gatavās "irbītes" pirms pasniegšas liek mērcē un uzsilda.
Lai labi garšo!